czwartek, 04 czerwiec 2020 11:36

Rozbiór i klasowanie wołowiny

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Z chłodni ćwierćtusze są wysyłane do hali rozbioru. Linia rozbioru StreamLine firmy Marel to inteligentne i elastyczne narzędzie służące do monitorowania, analizy i maksymalizacji produkcji w hali rozbiorowej. Dzięki temu systemowi można gromadzić i analizować wszystkie dane dotyczące całego procesu rozbioru.

Linia rozbioru StreamLine jest dostosowana do indywidualnych potrzeb produkcyjnych, a doświadczenie pokazuje, że inwestycja może się zwrócić już w ciągu 12 miesięcy. Wydajność linii zaczyna się od około 10 zwierząt / godzinę - a w przypadku obróbki PAD - od około 500 kg / godzinę.

Rejestracja i podział ćwierćtusz

Ćwierćtusze wyprowadzane z magazynu są ważone i rejestrowane w hali rozbiorowej na wadze kolejkowej. Informacje o każdym zwierzęciu takie jak jego nr kolczyka, wiek, data uboju, hodowca, wartość PH są zbierane przez oprogramowanie Innova Food Processing. Po zebraniu informacji ćwierćtusze są dzielone zgodnie z indywidualną specyfikacją, a powstałe elementy są ważone. W procesie dzielenia uzysk, wydajność i inne kluczowe wskaźniki (KPI) każdego operatora mogą być rejestrowane i monitorowane w czasie rzeczywistym.

Linia StreamLine, rozbiór i obróbka szczegółowa

Po zakończeniu procesu podziału, główne elementy są przenoszone do systemu rozbioru i klasowania StreamLine. Są one rozdzielane pomiędzy stanowiska zależnie od dostępności operatorów, na których prowadzony jest rozbiór, klasowanie i odbłonianie według indywidualnych specyfikacji produktów oraz dostępnych zamówień.

Kiedy element dociera do stanowiska pracy, obecny na każdym stanowisku terminal jest automatycznie aktualizowany i wyświetla rodzaj elementu oraz obróbkę jaka będzie wykonana. Wszystkie cięcia są w pełni identyfikowalne.

Uzysk, wydajność, jakość i inne wskaźniki KPI każdego operatora są rejestrowane i monitorowane w czasie rzeczywistym. Gdy operator zakończy obróbkę produktu, kładzie go na wadze na swoim stanowisku. Jeśli waga produktu mieści się we wcześniej zdefiniowanych granicach, system Innova automatycznie ją rejestruje. W przeciwnym wypadku operator potwierdza dany produkt ręcznie na terminalu i produkt zostaje przekazany z powrotem na przenośnik, który przenosi go na kolejne stanowisko obróbki lub bezpośrednio do pakowania.

Obróbki takie jak skórowanie, cięcie kości, doczyszczanie kości, standaryzacja mięs drobnych oraz analiza zawartości tłuszczu mogą być zintegrowane z linią StreamLine - a system może być rozbudowany o dodatkowe możliwości takie jak etykietowanie, pakowanie i zamrażanie.

Pomiar zawartości tłuszczu i wykrywanie kości

Mięsa drobne powstałe w procesie rozbioru najczęściej są dalej przetwarzane na kiełbasy lub inne produkty gotowe takie jak hamburgery. Przed przejściem do procesu przygotowania mięsa, mięsa drobne przechodzą przez linię standaryzacji mięs drobnych i kontroli jakości takie jak SensorX Accuro lub SensorX Magna. Systemy te wykorzystują promieniowanie rentgenowskie w celu określenia zawartości tłuszczu oraz do wykrycia i odrzucenia kości, a także innych niebezpiecznych zanieczyszczeń. Na podstawie prowadzonej analizy, mięso jest automatycznie sortowane zgodnie ze specyfikacją rozdrabniania i mieszania.

Pakowanie i etykietowanie

Produkty wołowe powstałe na linii StreamLine są automatycznie rozprowadzane do stanowisk pakowania jednostkowego lub pakowania luzem. Proces pakowania odbywa się zazwyczaj na maszynach termoformujących próżniowo w workach lub produkty są pakowane ręcznie. Etykiety umieszczane na produktach zawierają dane o produkcie takie jak ID produktu, jego typ, itp.

W zakładach, w których występuje przetwórstwo wtórne w postaci linii konfekcjonowania lub produkcji na potrzeby przemysłu spożywczego, produkty takie jak steki, kiełbaski czy wyroby convenience są zazwyczaj pakowane na tackach lub opakowaniach typu skin, które są pakowane w kartony, etykietowane i przekazywane do wysyłki.

rozbior wolowiny 3 

Czytany 48 razy

NAJNOWSZY NUMER: Mięsne Technologie 1/2020 (WIOSNA)

Zrzut ekranu 2020 05 12 o 12.23.51

Prenumerata

Teraz prenumeratę roczną  dostaniesz z fantastyczną zniżką...
 • Próżnia a czas przydatności do spożycia +

  Utrzymanie jakości i trwałości mięsa jest jednym z ważniejszych celów pakowania w przemyśle mięsnym. Jakość dla konsumenta kryje się w Więcej...
 • Technologia pakowania mięsa +

  Zmieniający się w ostatnich latach styl życia społeczeństwa wymusza oferowanie konsumentowi żywności „wygodnej" i to pod wieloma względami. Dotyczy to Więcej...
 • Aktualne tendencje w stosowaniu dodatków +

  Aktualne tendencje w stosowaniu dodatków o działaniu przeciwdrobnoustrojowymi przeciwutleniającym w przetwórstwie mięsa Wyroby mięsne, zwłaszcza nie poddane peklowaniu, są podatne na zmiany Więcej...
 • Atmosfery ochronne w przetwórstwie żywności pochodzenia zwierzęcego +

  Żywność to bardzo wrażliwa substancja biologiczna, narażona na zniszczenie zarówno przez czynniki mikrobiologiczne jak i procesy chemiczne. Psucie żywności w Więcej...
 • Metody utrwalania mięsa i przetworów mięsnych +

  Właściwe utrwalanie mięsa i jego przetworów umożliwia dłuższe przechowywanie oraz transport na dalsze odległości, co stwarza możliwość normalnego zaopatrzenia i Więcej...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14

Mięsne Technologie 4/2019 ZIMA

MT 4 OKADKA1

Mięsne Technologie 3/2019 JESIEŃ

mieso 3 2019 www 1

Mięsne Technologie 2/2019 LATO

 miesne technologie 2 2019 www 1 min

Mięsne Technologie 1/2019 WIOSNA

 mieso 1 2019 www 1